PRIZE MONIES

Classes  1, 12, 13:
1st £30     2nd £15     3rd £10

Classes  2, 11:
1st £20     2nd £15     3rd £10

Classes  3, 4, 5, 8, 9, 18:
1st £15     2nd £10     3rd £5

Classes  6, 7, 10, 14, 15, 16, 17,  20 - 29      
1st £10     2nd £6      3rd £4

Classes  19, 30 - 39
1st £5       2nd £3     3rd £2

  

 LAST YEARS AWARDS

 

Best in          The Three Shires Garden Centre Challenge 

Show            Cup and the NVS Medal and Card                  Terry Godwin

Most points in classes 1 -17  G & E Freeman Cup             Terry Godwin

 

Class 1:        Onion Fayre Committee Cup                         Terry Godwin

Class 2:        Newent Garden Club Silver Onion                  Terry Godwin

Class 3:        W K Evans and Son Ltd Silver Tray              Terry Godwin

Class 4:        Over Farm Market Trophy                               Chris Comer

Class 5:        The M & D Evans Tray                                    Terry Godwin

Class 6:        Ideal Carpets Silver Tray                                 H Moss

Class 7:        Pippins Fruit & Vegetables Silver Tray            Mike Davies

Class 8:        The Mick Thurston Memorial Cup                   Terry Godwin

Class 9:        Newent Town Council Cup                             Terry Godwin

Class 10:      Ron De’Ath Memorial Cup                              Terry Godwin

Class 11:      Scarr Community Hall Shield                         Terry Godwin

Class 12:      Medwyns of Anglesey Perpetual
                     Challenge Cup                                                Andy Perry

Class 13:      The Mike and June Davies Cup                      John Blewitt

Class 14:      G D Parker Silver Tray                                    Clive Hopper

Class 15:      The Maurice Elton Cup                                   Chris Comer

Class 16:      Priscilla Taylor Cup                                         Terry Godwin

Class 18:      The Catherine Davies Cup                             Terry Godwin

 

 

Most points in classes 20-25 The Chris Comer Cup    Andy Perry

 

Class 20:      The GL18 Cup                                                Peter Atkinson

Class 21:      Leo Jones Cup                                                Andy Perry

Class 22:      The Edward Wood Cup                                  Albert Curtis

Class 24:      The Choice Tray                                             Andy Perry

Class 25     The Kathleen Davis Cup                               Andy Perry

 

Most points  in classes 26-29  The Geoff Duggan Memorial Cup -       

                                                                                          Albert Curtis       

 

Most points in classes  30-35  The Shirley Warren Memorial Trophy                          

                                                                  Mrs P Godwin